Hmmm nå nu gjore jeg det igen...... altså skrev på både Olivers og Viktors væg.... så hvis du syntes du har læst det følgende en gang før, er det ikke DIG der er noget i vejen med :o)

Så er der nye billeder.

Her går det godt, vi er lige kommet ovenpå, efter en hel uge med skoldkopper til begge drengene. Oliver var hårdest ramt og havde det rigtig træls. Vi havde et par nætter hvor det ikke blev til meget søvn. Viktor havde også nogle nætter hvor han kaldte nogle gange, men ellers var han meget mindre ramt, bortset fra, at han havde nogle i munden, så den stod på youghurt i et par dage. Når man er syg, skal man jo have en lille ting. Så begge drengene fik hver deres (ekektrisk)hund. Specielt for Viktor har det været stort, han har som det ses på billedet fodre den med rosiner og virkelig været glad for den.

Oktober var der hvor det store skridt blev taget af Oliver. Han opdagede at mor ikke holdt ved pinden på cyklen. "mor holdt du slet ikke ved?" " så kan vi jo lige så godt tage pinden af" og wupi så kørte Oliver uden støttehjul. Det var også i Oktober at Viktor fandt sig et nyt gemmested. Pludselig uden varsel løb han ud til puslebordet og kravlede ind på hylden, hvor alt hans tøj ligger. Og der blev han så liggende så længe, at jeg nåede at finde kameraet, så han kunne blive foreviget.

19-11-2009 | 22:39

Hej.

Så kommer der lige en lille opdatering herfra Tranbjerg.

Vi har lige haft ferie i en uge, hvor var det bare dejligt. Vejret var super godt, så vi var ude fra drengene stod op til de skulle i seng. Vi oplevede bla. en tur i givskud zoo, hvilket var en fantastisk tur. Viktor kan endnu ikke hoppe, han gør mange forsøg, men fødderne lætter ikke fra jorden. Men jeg skal lige love for de lættede, da han blev sluppet fri, inde hos de små geder. Han var helt vild og løb efter dem. Begge drengene var meget imponeret over at være så tæt på dyerne og ikke mindst da vi kørte i vores egen bil mellem de store og farlige dyr.

Viktor er så småt begyndt at sige lidt, måske er det kun os forældre der forstår ham endnu, for det er nok mest lyde han kommer med. Men han kan gøre sig forståelig med flere ting nu. f.eks. boo = bold. fuu = fugl. ar = far. lud = klud ( hans nusseklud) 

Viktor er total vild med at spille fodbold og gynge og hvis han har bestemt sig for at gynge og vi ikke lige syntes om den idé, så skal jeg lige love for vi får læst lektien...... WAU han er en hidsig prop!!!!!! Så sent som idag, da jeg hentede ham i vuggestuen, fik jeg af vide at han var stået totalt af i hysteri og var blevet helt blå i hovedet af raseri.  

 

05-05-2009 | 20:21

Viktor suser afsted, både i gang og i løb. Han elsker at spille fodbold og håndbold. Den anden dag gik vi oppe på vejen og legede, Viktor spillede fodbold i 1½ time, og grinede næsten uafbrudt.

I Onsdags var Viktor ved lægen, for at blive vaccineret, det tog han i stiv arm. Han blev også vejet, han er stadig en MEGET lille dreng. Kun 9,65 kg. Men som lægen siger, så skidt med at han er lille, bare han er kvik, og det er han bestemt! Han er så lille, at det meste af det tøj han bruger er til 9 mdr. gammel børn.

05-04-2009 | 19:13

Så er det vidst tid til at få skrevet lidt herinde igen.

Viktor er begyndt at gå, godtnok noget bredsporret og med armene ud til siderne, men det går godt. Han syntes det er vildt sjovt at gå. Lidt bold spiller han også, når han render rundt. Dejligt at se når der sker fremgang i udviklingen.

Vi har hele familien været en del syge her i februar, men nu er vi heldigvis ved at være på toppen igen. Viktor fik i aftes høj feber 39,5, så vi troede at vi endnu engang skulle have sygt barn, men i morges da han stod op var der intet.... utroligt som små børn kan svinge.

22-02-2009 | 21:16

Jeg glemte helt, at fortælle at Oliver lavede et nytårsfortsæt.... han bestemte sig for at nu vil han ikke bruge ble mere. Til stor glæde for hans forældre. Nu har han så været blefri siden d. 2 januar. Smile Og han har kun haft meget få uheld, så det er dejligt.

 Viktor har her i denne uge, gået sine første skridt uden at holde ved, men kun nogle få af gangen og kun 2 - 3 skridt af gangen, men det er jo en start.

15-01-2009 | 23:39

Godt nytår til alle.

Som tiden dog går, nu skriver vi 2009.

Julen gik rigtig godt, vi var hjemme ved mormor og morfar. Julemanden (mormor) kom og Oliver var noget benovet over det.... men der gik dog ikke mange minutter inden han brød ud...." jammen mormor det er jo bare dig"

Vi var i byen mange af dagenen i julen, og det tog hårdt på begge drenge. Det blev så afsluttet med en rigtig god nytårsaften. Vi var 8 voksne og 7 børn alle i alderen 1 til 3 år... puha vi var lidt nervøse for hvordan aftenen skulle gå, men det gik over al forventning, alle børnene legede super godt.

Nu er det blevet hverdag igen, hvilket drengene nyder.

Viktor er begyndt at rejse sig ved alt!!!! og er også begyndt at gå rundt med gåvogn og alt andet han kan skubbe rundt med.

Viktor siger en helt masse, og sommetider meget højt,  men desværre stadig kun babysprog... dog siger han se og hej.

06-01-2009 | 19:34

Jeg skal lige tilføje, at vi i Torsdags blev afsluttet på marselisborg hospital. De var så tilfredse med behandlingen af Viktors eksem, at vi overgår til vores almindelige læge, så det var jo rigtig dejligt.

De sidste par dage, har Viktor været meget ihærdig med at rejse sig og idag, har han også turde at slippe, dog meget kortvarigt men han står selvstændigt nu.

01-12-2008 | 20:17

Puha nu er det snart et år siden Viktor kom til verden..... Det er slet ikke til at forstå. Fra at have et lille spædbarn, har vi nu en lille meget selvstændig dreng, som ved hvad han vil og ikke vil!!!! Når f.eks. han vil have et stykke frugt, kravler han hen til en af os og vil op. Når han er kommet op, så styrer han os rundt i huset, ved at pege rundt, og hvis ikke vi går den rigtige vej, skal vi nok få det at høre.

Bortset fra at Viktor den sidste måned har været syg hele 3 gange, med mellemører betændelse og forkølelse, så går det rigtig godt, han trives super og nyder stadig at være i vuggestuen. Når jeg henter begge drenge i institutionen, er Viktor så træt at han bliver lagt i barnevognen, med det samme vi kommer hjem og så sover han 1 - 2 timer.

25-11-2008 | 20:33

Så er det snart November og jeg skal begynde på arbejde. Drengene er begge to kørt godt ind i institutionen og glæder sig hver dag, til at skal afsted.

Viktor er begyndt at kravle og er OVERALT!!! Det er en stor lettelse for både forældre og ham selv, da han nu ikke bare skal sidde lige der hvor vi placere ham. Men knap så godt for Oliver, for Viktor vil naturligvis gerne være med til ALT hvad Oliver foretager sig. Vi syntes nu Oliver tager det meget pænt og de er super gode til at lege sammen. Oliver kommer indimellem og kalder på Viktor. "kom Viktor vil du med ind på mit værelse og lege?"

I går var vi i svømmehallen, det var en rigtig god oplevelse for begge drengene. De nød at tumle rundt i vandet.

Viktor er begyndt at sige nej....... vi kan ikke rigtig finde ud af om det er bevidst eller det bare er en lyd han har lært. Men mange gange kommer det på de absolutte rigtige tidspunkter. Især når vi sidder og spiser og han ikke vil have mere.

 Vores kamera har drillet os lidt, så der er ikke mere end to billeder denne gang.

 

27-10-2008 | 10:15

Så er Viktor startet i vuggestue..... vildt som tiden går. Den første uge, er gået over al forventning. Han griner og vinker når jeg går om morgenen, så det kan ikke ønskes bedre. Han blev så desværre syg (som de fleste jo gør når de starter i institution) Så han har været hjemme ved mig den sidste uge, men skal afsted igen i morgen. Han har haft virussen 3 dages feber.

Viktor har nu 5 tænder og spiser nu stortset alt hvad vi andre spiser, og vil helst spise selv, så det er en værre gang svineri når vi spiser, det ville faktisk være smartere at sætte ham ned på gulvet Wink

Han er også begyndt at sove igennem om natten JUBIIII!!!!!

Han gør tegn til at ville op på alle 4 og stå, men kommer ingen vejne endnu.

 

30-09-2008 | 19:56

Nu hvor Viktor er blevet så stor.... tja han er jo snart 9 måneder, det er lidt vildt at tænke på, så vil jeg forsøge om jeg kan skrive, her i dagbogen, til hver den første i måneden.

Viktor har fået sin 3. tand. Det går rimelig smertefrit, bortset fra han er begyndt igen, at vil ha sutteflaske om natten. Men udover det, så mærker vi kun meget lidt til det. Han er også begyndt at gerne vil rejse sig. Han tager ved vores ben og arme, når vi sidder på gulvet ved ham, for så at hive sig op og stå, han er meget tæt på at rejse sig, men kan ikke helt selv endnu.

 

01-09-2008 | 19:32

Her går det godt. Vi har lige fået plads til Viktor i vuggestuen, i samme institution som Oliver er i børnehave, så det er rigtig dejligt. Han skal starte d. 16 september. Derudover har vi fået godtkendt vores ansøning om medicintilskud, til Viktors nye creme.

Viktor er blevet rigtig god til at sidde selv nu, vælter stortset aldrig mere. Han pludre på liv og løs og er begyndt at vinke til os. Når han ligger på maven suser han rundt, men kun i bak gear eller rundt om sig selv endnu Wink.

Olivers start i børnehaven er gået suverent. Han har bare vadet ind. Han har selvfølgelig lige haft et par gange hvor han gerne ville hjem til mor, men alt i alt går det bare super. Han er begyndt at nægte at komme med hjem, når jeg kommer og henter ham, så det må da være gode tegn.

20-08-2008 | 12:58

Så er vi tilbage fra ferien.

Jeg skylder vidst at skrive om Olivers farvel til sutterne. Det gik over al forventning. Har sovet om natten og ikke vågnet og spurgt om sutterne. Han har dog nogle få gange spurgt om dem, men de fleste gange har han haft en glimt i øjenene. I ferien har vi haft lidt problemer med at putte, både til middag og til nat. Dette kan jo godt være pga. han manglede sutterne, men det var jo også et nyt sted og han vidste jo også at han kunne snyde mor og far lidt mere end normalt, når der var ferie. Men alt i alt er det gået meget smertefrit at komme af med sutterne.

Vores ferie startede jo med at Oliver havde fødselsdag. Vi havde den nærmeste familie på besøg om lørdagen. Ihhh altså hvor var det dejligt at blive 3 år. Der var bare så mange gode gaver. Jeg havde bagt en tog kage til ham, den var også noget af et hit og han kunne næsten ikke vente til at han skulle have lov til at spise lokomotivet.

Søndag tog vi afsted til Bratten i Tage og Karina´s sommerhus.  Tage, Karina og Camilla var der og tog imod os, til Olivers store glæde. Han fik endnu en fødselsdagsgave... en stor fed fjernstyret bil. Det tog lidt tid før han var helt dus med den, faktisk først efter vi er kommet hjem igen.

Vi havde inviteret Camilla til at blive et par dage. Vi havde et par rigtig hyggelige dage og Oliver nød at Camilla gad at lege og hoppe på trampolin med ham. Viktor derimod var lidt bange for hende. Det skal lige siges at han var ramt af en virus, med diarre MANGE gange om dagen. Så han var ikke helt sig selv og lidt ekstra pylret.

Den sidste uge, var vi hjemme og nød det dejlige vejr.

Oliver startede i mandags i børnehaven.... det var stort.  Den første dag gik super godt. Jeg var der ca 45 min sammen med ham, inden jeg gik. Jeg hentede ham igen efter ca 1½ time, det var gået super godt. De næste to dage var han der 3 og 4 timer. Han havde begge dage grædt lidt. Men mest fordi han ikke lige kunne finde ud af hvordan reglerne er i en børnehave. Men en af pædagogerne fik ham hurtigt i godt humør igen. Torsdag og fredag er bare gået super. Jeg har afleveret ham kl ca 9 og hentet ham kl 13. Så næste uge regner vi med han skal være der hele dagen. På billedet som jeg har sat ind, med hans første dag i børnehaven, står han med en dukke i hånden. Det var en dukke som vi selv skulle lave, en som skulle symbolicere Oliver, som så skal være over i børnehaven.

Viktor er kommet på ret køl igen efter 1½ uge med diarre. Vi har også været i hudklinikken  igen. Han har igen igen fået en ny creme. Det ser ud til at det er en af de bedre cremer vi har haft.

Alt for denne gang

08-08-2008 | 20:32

Hej.

Så har familien Hejlskov passeret hele 3 store milepæle........

Oliver har sagt farvel til de trygge rammer hos Kirsten (dagplejeren) og venter nu på at han skal starte i børnehaven. Det glæder han sig meget til..... selv om han ikke helt ved hvad det er, vi har ikke endnu været oppe og se børnehaven, men skal derop på Torsdag, så det bliver spændene.

Oliver har idag sagt farvl til sine sutter..... vi solgte dem inde i en legetøjsforretning. Så lige nu ligger han for første gang og sover til natten uden sutter. Der var ikke engang de store problemer med at få ham til at sove. Så nu venter vi spændt på, hvad natten bringer.... Jeg sætter et billede ind, hvor Oliver sidder med en bil og en lille kanin.... det var hvad sutterne kunne betale. Kaninen fik han gratis af butikken, til gengæld for sutterne.

Den 3. milepæl er at moren i huset har fulført sit løbeprogram, så nu kan hun løbe en ½ time, uden pauser og gør det 2 - 3 gange om ugen........ Hun er ret stolt af sig selv Wink

 Jeg sætter også lige et par billeder ind af Kirsten og de 3 drenge, som Oliver er blevet passet sammen med. De var på besøg i torsdags, hvor vi fejrede Olivers fødselsdag (godtnok lidt for tideligt)

14-07-2008 | 20:02

Øv øv øv nu så det ellers ud til at der var ved at være styr på Viktors eksem, men nej nu er det blusset op igen, så vi skal  have fat i sygehuset og høre hvad vi så skal gøre.

Idag har vi været på stranden. Oliver var helt vild, trods overskyet vejr ville han bare i vandet, så det endte da med at han måtte af tøjet og så ud og bade. Han frøs så meget at han klaprede tænder......men han ville IKKE op og i tøjet. Det endte med at han blev hevet op af vandet. 

Oliver har nu en hel uge sovet middagssøvn uden sutter...... så nu håber vi at sutterne til natten også snart kan undværes.

06-07-2008 | 20:31



november '09 | maj '09 | april '09 | februar '09 | januar '09 | december '08 | november '08 | oktober '08 | september '08 | august '08 | juli '08 | juni '08 | maj '08 | april '08 | marts '08 | februar '08 | januar '08 | december '07